historik a politik

Logo TOP 09Kancelář Č. Budějovice:
Lannova 238/2, 370 01  České Budějovice
tel.: 733 773 708

Napište

Kancelář PrahaKancelář Praha:
PSP ČR Sněmovní 4
118 26  Praha 1
tel.: 737 209 732

Napište

Téma vzhledu

Protiruské sankce

Veřejná kontrola zpravodajských služeb

Ve čtvrtek 1. září 2016 proběhl v Poslanecké sněmovně seminář na téma veřejná kontrola zpravodajských služeb.

Vážená paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové, já bych se vás pokusil seznámit se svými důvody, proč nemohu podpořit předložený návrh o elektronické evidenci tržeb.

Facebook

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Tři obce Písecka budou muset šetřit

Písecko – O desetinu příjmů z daní přijdou kvůli novému rozpočtovému určení daní Paseky. “Není to rozhodně zanedbatelná částka. Jedná se o dvě stě tisíc korun ročně. Platíme každý rok úvěr 350 tisíc korun a to je více než polovina. Jakékoliv dělení peněz podle koeficientů nebude nikdy spravedlivé. Vždycky bude někdo bit. Tentokrát jsme to my,” podotkl starosta Pasek Václav Kostohryz.

            Kromě Pasek musejí s nižšími příjmy ze státního rozpočtu počítat i Vojníkov a Květov. “Nás to zasáhne méně než Paseky, máme menší rozpočet, ale i tak budeme muset pochopitelně šetřit. To se samozřejmě nedotkne služeb, jako je například veřejné osvětlení. Na druhou stranu zkoušíme všechny možné granty a dotace, abychom výpadek nahradili,” řekla starostka Květova Alena Veselá. Rozpočet Květova počítá pro letošní rok s celkovými příjmy nejen z daní ve výši 1,7 milionu korun.

“Doplácíme na velký katastr obce. Peníze by se měly rozdělovat bez koeficientů, prostě podle počtu obyvatel. Argument, že mají města například stavební úřad, neberu. Mají také více obyvatel a dostanou tak více peněz. Z celkově rozdělované částky by dorovnání pro obce, které dostanou méně, znamenalo asi půl miliardy. To by se dalo ušetřit snad i na poslancích,” podotkl Václav Kostohryz z Pasek.

            S penězi bude muset letos bojovat devatenáct jihočeských vesnic, mezi nimiž jsou například Přední Výtoň a Pohorská Ves na Českokrumlovsku, Borová Lada, Kvilda, Stožec či Nové Hutě na Prachaticku nebo Vlkov na Českobudějovicku.

            Ostatní obce včetně jihočeské metropole by si měly finančně polepšit. Například Nerestce by měly mít zhruba o sto šedesát tisíc korun větší rozpočet. To však podle starosty obce Vladimíra Macouna neznamená žádnou výhru. “Ano, sice si polepšíme a budeme mít víc peněz, ale když si všechno spočítám, ve finále na tom nebudeme o moc lépe. Nemění to nic na skutečnosti, že jsme jako obec závislí jen na tom,” konstatoval.

To, kolik obce dostanou, je i otázka výběru daní a konečný výsledek se projeví až na konci roku. To potvrzuje i Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva financí. “Odhadovat daňový výnos je velmi obtížné. Ministerstvo nemá křišťálovou kouli a vždy upozorňuje, že existují jasná rizika směrem dolů a odhadovaný výnos se nemusí naplnit,” uvedl Haas.

Co pro novelou postižené obce udělali jihočeští politici?

Jiří Lexa, místopředseda Věcí veřejných Nové rozpočtové určení daní mělo pomoci hlavně malým obcím v boji s odlivem obyvatel, bohužel se na některé zapomnělo a my to považujeme za velký problém. Proto David Kádner předložil novelu, která měla výpadek obcím kompenzovat. Bohužel se nám ji ve sněmovně nepodařilo prosadit. Přesto zůstáváme v kontaktu se starosty některých postižených obcí a i nadále chceme řešit, jak jim systémově pomoci.

Zdeněk Bezecný, poslanec a předseda jihočeského krajského výboru TOP 09
Většina obcí je s nynějším rozpočtovým určením daní spokojena. Nějaké systémové změny podle mého názoru potřeba nejsou. Jednotlivé problémové případy, kdy se třeba šumavské obce musejí potýkat s náhlým výpadkem příjmů, by se měly řešit individuálně s ministerstvem financí. Svou roli by v tomto směru měl sehrát i kraj, který by mohl například suplovat výdaje obcí na úpravu běžeckých stop. 

Vladimír Homola, místopředseda jihočeského regionálního sdružení ODS Občanská demokratická strana měla svůj návrh řešení rozpočtového určení daní, který seriózně řešil jak financování chodu malých obcí, tak i velkých měst. Bohužel se nám tento návrh prosadit nepodařilo, a tím mohl zvítězit předvolební populismus TOP 09. Za sebe doufám, že je to poučení, a to nejen pro dotčené obce, ale i pro ODS, abychom uměli lépe vysvětlovat vlastní politické návrhy se všemi důsledky.

Písecký deník, 13.3.2013