historik a politik

Logo TOP 09Kancelář Č. Budějovice:
Lannova 238/2, 370 01  České Budějovice
tel.: 733 773 708

Napište

Kancelář PrahaKancelář Praha:
PSP ČR Sněmovní 4
118 26  Praha 1
tel.: 737 209 732

Napište

Téma vzhledu

Protiruské sankce

Veřejná kontrola zpravodajských služeb

Ve čtvrtek 1. září 2016 proběhl v Poslanecké sněmovně seminář na téma veřejná kontrola zpravodajských služeb.

Vážená paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové, já bych se vás pokusil seznámit se svými důvody, proč nemohu podpořit předložený návrh o elektronické evidenci tržeb.

Facebook

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 1 host.

Nového ministra čeká střet s TOP 09

Zdeněk Bezecný

Hospodářské noviny,  23. března 2012 


Nástupce ministra školství Josefa Dobeše to nebude mít jednoduché.


Žádných sto dní hájení, ale rovnýma nohama do tvrdého sporu s koaliční TOP 09 o podobu vysokoškolské reformy. Schwarzenbergova strana končícího ministra za přípravu dvou klíčových norem peskuje už od konce loňského roku a v kritice nepolevila ani letos, když jej několikrát vyzývala k rezignaci.


            TOP 09 soustavným tlakem dokonce dosáhla toho, že legislativní rada vlády vrátila věcný záměr zákona o vysokých školách Dobešovi zpět k dopracování.


            Druhá kritizovaná norma -zákon o finanční pomoci studentům - sice prošla, ale podle informací HN ji TOP 09 nehodlá ve vládě podpořit. “Tato norma je snad v ještě horším stavu než zákon o vysokých školách,” varuje expert TOP 09 a člen sněmovního výboru pro vzdělání Zdeněk Bezecný.


Nový prostor k diskusi Dobeš podle odborníků na vzdělávání z TOP 09 předložení obou zákonů zbytečně uspíšil, a navíc je téměř nekonzultoval s vysokými školami a studenty, kterých se bezprostředně týkají.


Nejen Bezecný teď věří, že s výměnou ministra by se mohla situace změnit, pokud bude Dobešův nástupce ochotný svůj vztah s univerzitami napravit.


            “Čekám, že s námi bude nový ministr či ministryně jednat o principech reformy, cílovém stavu fungování vysokého školství po reformě, o strategii reformy, kterou teď ministerstvo nemá,” doufá zástupce Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašůrek.


            Podobně mluví i předseda Rady pro reformu vysokoškolského vzdělání Rudolf Haňka.


            “Problém při přípravě zákona o vysokých školách byl zejména v tom, že kdykoliv se tam narazilo na nějaké místo, kde se vyskytly potenciální problémy, tak místo toho, aby se ty problémy řešily, tak se prostě z věcného záměru část vypustila,” upozornil Haňka na nejčastější způsob řešení problémů spojených s reformou.


            Nejvíce sporná položka v zákoně - zavedení školného, nebo spíše jakéhosi zápisného - už beztak padla. Premiér Petr Nečas v den Dobešovy rezignace oznámil, že do roku 2014 se tato významná změna nestihne. Financování podle Nečase “Samo o sobě není školné spasitelné, navíc v zákoně nebylo navázáno na kroky, které vedou ke zkvalitnění vysokého školství,” zhodnotil Dobešovy původní plány poslanec Bezecný.


            Víc se mu líbí způsob financování univerzit, který spolu s odborníky Národní ekonomické rady vlády (NERV) představil právě ministerský předseda. Finanční úspory, ale také lepší kvalitu vzdělání má přinést například zkrácení doby, po kterou studium platí stát. Místo dnešních sedmi let studia zaplatí stát za studenta vysokým školám jen pět let.


            “V případě, že se studenti rozhodnou zůstat na škole déle, budou se muset na financování svého studia podílet,” uvedl Nečas.


            Vysokým školám by se pak nově platilo za kredity, nikoliv za studenty, jiné peníze by pak školy dostávaly za studenty, kteří chodí na prezenční studium, a jiné za ty, kteří studují dálkově.


Podle TOP 09 teď možná nebude muset vzniknout zcela nový zákon a bude stačit novelizace. I s těmito novými návrhy pak bude muset nový ministr školství nejspíš počítat.


Ohrožené miliardy z EU České školství se teď ovšem intenzivně potýká i s jinými finančními problémy. Evropská komise Dobešově úřadu pozastavila čerpání 1,2 miliardy z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Komisaři totiž našli vážné chyby v zadávání veřejných zakázek.


Josef Dobeš tak nakonec doplatil i na svoji divokou personální politiku. Eurokomise mu v dopise oznámila, že časté střídání klíčových úředníků komplikuje komunikaci Prahy a Bruselu, čímž vznikají nedorozumění ohledně problematiky čerpání dotací.


            “Pokud bude chtít nový ministr čerpání unijních peněz obnovit, musí některé věci změnit,” vysvětluje Robert Plaga, jeden z posledních vrchních ředitelů, který měl čerpání peněz z evropských fondů na starosti a který nakonec kvůli neshodám s Dobešem úřad opustil.


“První, co by měl nový ministr udělat, je zasadit se o odpolitizování celého procesu čerpání dotací, a to od úrovně vrchního ředitele včetně,” radí Plaga. “Doporučil bych rovněž reálně zapojit odbornou veřejnost do přípravy koncepčních záležitostí a hlavně bych navrhl posílit kontrolu a nezávislý audit.”